Karate je borilačka vještina koja pomaže u rušenju stereotipa o "slabijem" spolu i potiče ideju da su djevojčice sposobne za sve što žele postići.

1. PSIHOLOŠKE DOBROBITI
Poznavanje vještine nosi mnogo kognitivnih, socijalnih i emocionalnih dobrobiti. Uz podršku roditelja djevojčice mogu svladati vještinu podjednako kao i dječaci. Strukturirana, autoritativna priroda borilačkih vještina može se primjeniti na mnoge aspekte života, a uključuje stjecanje fokusa, samokontrole, vještinu slušanja i postizanja discipline. U borilačkoj vještini učenik uči poštovati učitelja i suparnika. Na ovaj način se uči poštovanje, poniznost i čast, karakterne osobine koje je danas teško pronaći kod naših mladih, u medijima, kao i u slici života koje mediji kreiraju.
Bavljenje borilačkom vještinom omogućuje stvaranje novih prijateljstava, djeca postaju dijelom zajednice, dijelom dojo-a. Pozitivnom interakcijom učitelja/Senseia i učenika, dijete dobiva pozitivno nastrojenog mentora i učitelja. Uloga mentora u životu mlade osobe je od neprocijenjive važnosti.
2.STJECANJE FIZIČKE SPREME I VJEŠTINA
Borilačka vještina je dobar izbor za postizanje fizičkog zdravlja. Sve borilačke vještine uključuju razvitak tjelesne kondicije i raznih specifičnih vještina. Atletske vještine koje dijete stiče kroz borilačku vještinu mogu se primijeniti na mnoštvo drugih sportova. Vještine koje se osobito razvijaju su agilnost, izdržljivost, fleksibilnost, koordinacija i stabilnost/balans.
Karate, Taekwondo, Judo, boks i hrvanje su ujedno i olimpijske sportske vještine. Sudjelovanjem kroz natjecanja djeca razvijaju pozitivni kompetetivni duh, te uče da su i pobjede i porazi sastavni dio života.
3.SAMOOBRANA
Učenjem borilačke vještine razvija se poseban vid samopouzdanja koje dolazi iz spoznaje da se dijete može samostalno obraniti. Ova spoznaja je doista snažna. Iako je vršnjačko nasilje najčešće psihološkog tipa, danas se sve više opažaju fizički nasrtaji, kako među dječacima tako i među djevojčicama. Poznavanje borilačke vještine, djetetu i roditelju može pružiti psihološko olakšanje spoznajom da se dijete neće naći nezaštićeno u takvoj situaciji. Dijete stječe fizičku snagu, vještinu da prije ulaska u konfilikt zauzima siguran borbeni stav što je bitno u neverbalnoj komunikaciji. Djeca zlostavljači često napadaju pasivnu i mirnu djecu, stoga djeca koja se znaju dobro postaviti u tim situacijama su manje često meta takve djece.
4.UČENJE ŽIVOTNIH LEKCIJA
Kao i kroz druge sportove, borilačka vještina predstavlja mogućnost da se dijete testira fizički, mentalno i emotivno. Nezamjenjiva su iskustva borbe kad se suprostaviš protivniku koji je veći ili snažniji. Sam proces učenja nečeg novog, vježbe i ponavljanje stečenih vještina, mogućnost učenja na greškama, kao i učenje da su pobjeda i poraz dio života, djecu uče važne životne lekcije. Time uče važnost vjere u sebe, hrabrosti, odricanja, dugotrajnosti učenja kao i upornosti. Svako napredovanje i učenje je nagrađeno stjecanjem višeg pojasa, čime se djetetu priznaje njegov trud.
Add comment
Comments