
Svakim sljedećim danom smo sve stariji. Neke kognitivne funkcije se smanjuju s dobi. Kognitivno funkcioniranje uključuje osnovne kognitivne funkcije s jedne strane- kao što su pažnja, radna memorija i procesuiranje informacija, dugotrajna memorija, percepcija, te kognitivne funkcije više razine s druge strane kao što su govor, jezik, odlučivanje, kontrola izvršenja.
Dok znanje činjenica i iskustvo ostaje očuvano, tzv.fluidna inteligencija (radna memorija i brzina procesuiranja informacija) oslabljuje, što utječe na druga kognitivna područja kao što je fluentnost jezika i sposobnost rješavanja problema.
Smanjenje kognitivnih funkcija utječe i na brzinu i fleksibilnost prerade informacija i zadržavanja podataka, odnosno očuvanja pamćenja.
Znanstvenici su našli snažnu povezanost između smanjenja kognitivnih funkcija i povećanog rizika od padova i ozljeda.
Znanstveno je i pokazano da poboljšanje kognitivnih funkcija bi mogao biti bitan mehanizam prevencije padova kod starijih pojedinaca. Učinjene su brojne studije koje su pokazale da fizička aktivnost pojedinca može poboljšati kognitivne performanse kao i smanjiti rizik od demencije, što znači da je fizička aktivnost obećavajuća nefarmakološka intervencija koja može pomoći kod prevencije kognitivnih oštećenja vezanih uz starenje i neurodegenerativnih bolesti.
Osobito treninzi aerobnog tipa imaju učinak na brzinu procesuiranja informacija, pažnju, izvršno funkcioniranje, ali imaju slab učinak na memoriju.Treninzi dugotrajna aerobna tipa su pokazali povećanje volumena mozga što nije opaženo za treninge tipa stretchinga. Kardio fitness dobro korelira s epizodičnom memorijom, dok trening koji uključuje stretching i koordinaciju osobito poboljšava selektivnu pažnju.
Osobito su izučavane borilačke vještine zato što uključuju vježbe cijelog tijela na visokoj razini koordinacije i njihov učinak na kognitivne funkcije odraslih. Wagner i sur. su izučavali efekt karatea na pojedincima starijih od 50 godina na fizičko stanje, kognitivne sposobnosti i na subjektivni osjećaj samoga sebe. Rezultati studije su pokazali poboljšanje kratkoročne i proceduralne memorije, stoga u zaključku autori smatraju da adekvatni treninzi karatea smanjuju rizik od padova i ozljeda i povećava subjektivni doživljaj dobre kvalitete života.
Marie-Ludivine i sur su izučavali učinak Karatea u odnosu na subjektivni osjećaj i kvalitetu života, balans, aerobni kapacit i kognitivne sposobnosti. Rezultati su pokazali da je treniranje Karatea kroz 12 mjeseci imalo pozitivan učinak na raspoloženje, percepciju fizičkog zdravlja, bolju posturalnu kontrolu, poboljšanu izvedbu na objektivnom fizičkom testiranju i skraćenju vremena reakcije na nedominantnoj ruci.
Iz gore navedenog, kombinacija aerobnog treninga, treninga ravnoteže i koordinacijskih vježbi dovodi do očuvanja kognitivnih funkcija, prevenciji demencije i dobi uvjetovanih smanjenja kognitivnih sposobnosti.
Izučavane su borilačke vjetine tipa Tai Chia, Tae Kwon Doa i Karatea. Većina autora ipak bira Karate za odraslu dob budući da se same vježbe mogu izvoditi sporije, primjerenije dobi, nema oružja i stoga se smanjuje rizik ozljeda.
U zaključku Karate je savršen spoj aerobnog fitnessa, koordinacije između ruku i nogu, kao i lijeve i desne strane, i to na vrlo visokoj razini kontinuiranog učenja novih pokreta i orijentacije.
Ukoliko smatrate da je članak napisan prestručno, recimo samo sljedeće: Ono što se prenosi generacijama i što su nas učili naši Sensei, a to je da je Karate više od borilačke vještine i da je to vještina koja uključuje dušu i tijelo. Ovo je sada i sama znanost potvrdila.
Karate nije dobno ograničen. Postoji dob kada se smatra da je savršena za početak treniranja, ali, nikada nije kasno ukoliko ste se zaljubili u ovu vještinu.
Znamo da je prva asocijacija na karate samoobrana. Ali, Karate je puno više od toga. I mi ćemo Vam svakim sljedećim postom otkriti zašto....I zašto i dalje mislimo da je ovo najljepši sport na svijetu..
Izvor: Witte K, et al. Comparing the effectiveness of karate and fitness training on cognitive functioning in older adults-A randomized controlled trial. J Sport Health Sci. 2016 Dec;5(4):484-490
Add comment
Comments