Vježbanje je sjajan izbor za svako dijete, ali kod djece sa poteškoćama učenja i pažnje roditelji mogu imati dileme u traženju idealnog sporta.
Takvo dijete možda neće imati socijalne ili fizičke karakteristike kako bi moglo sudjelovati u timskom sportu. Takvo dijete možda neće imati koordinaciju za aktivnosti tipa baleta ili klizanja. Takvo dijete možda neće moći poštovati pravila, te će biti socijalno izolirano. Mnoge obitelji sa ovakvom djecom smatraju da je bavljenje borilačkom vještinom odličan izbor. Pročitajte zašto!

Borilačke vještine su potekle iz Azije, te su originalno namijenjene samoobrani. Danas predstavljaju način kako bi se izgradila fizička i mentalna snaga pojedinca.
Postoje brojne borilačke vještine koje se razlikuju prema svojim konceptima i pravilima, ali poneke, kao što su karate i taekwondo se temelje na udarcima i blokiranju udaraca, dok druge, kao što su judo i jiu-jitsu, se temelje na hrvanju i hvatanju.
Sve borilačke vještine temelje svoja načela na namjernim, repetitivnim radnjama i pokretima koji naglašavaju povezanost uma i tijela. Mnogi roditelji vjeruju da je borilačka vještina puno više od fizičke aktivnosti za njihovo dijete, smatraju da borilačka vještina pomaže u stjecanju samo-kontrole, pažnje i drugih izvršnih funkcionalnih vještina.
ŠTO BORILAČKA VJEŠTINA MOŽE PONUDITI DJECI SA POTEŠKOĆAMA U UČENJU I PAŽNJI?
Navodimo 9 najvažnijih dobrobiti:
- FOKUS BORILAČKE VJEŠTINE JE NA INDIVIDUALNOM RASTU POJEDINCA, A NE NA TIMU
Mnoga djeca sa ovim poremećajima se bore sa pritiskom kompeticije u odnosu na ostalu djecu, stoga tradicionalni sportovi mogu biti loš izbor. Dapače, u borilačkim vještina, fokus je na individualnom rastu i razvoju, bez poražavajućeg osjećaja da je dijete “podbacilo kao dio tima”.
- NUDI KONKRETAN I DOSTIŽAN CILJ
Određena djeca s ovim poteškoćama mogu imati osjećaj na nikada “ne pobjeđuju u ničemu”. Kod borilačkih vještina djeca savladavaju vještinu svojim, vlastitim tempom. Dapače, svaki napredak u vještini je nagrađen pojasom druge boje, koja označava napredak i nagradu za sav uloženi trud. Ovo silno motivira dijete i daje snažan osjećaj samopouzdanja.
- TEHNIKA SE RAZBIJA U DIJELOVE KOJE DIJETE MOŽE SAVLADATI
U borilački vještinama, tehnika se uči od najjednostavnih pa prema sve složenijima. Djeca uče postupno, ponavljajući, učeći nove tehnike i s vremenom savladavajući nove korake, idući svakim korakom sve dalje. Uče koji je sljedeći korak koji je potrebno savladati i s vremenom, naučena tehnika postaje automatska, fluidna radnja. Svo učenje se zbiva na način koji djeca mogu savladati bez velikih frustracija i prevelikih očekivanja. Uče se da je kontinuiran trud i velik angažman potreban kako bi se postigli određeni rezultati. Uče se strpljivosti.
- BORILAČKA VJEŠTINA POTIČE SAMOKONTROLU I POSTIZANJE DOBRE KONCENTRACIJE
Pažnja i koncentracija su ključne postavke borilačke vještine. Dijete mora ostati fokusirano kako bi naučilo i izvelo pokret. Kada pažnja djeteta oslabi, instruktor će često tražiti dijete da zauzme osnovni stav, a to je pozicija koja dijete resetira i priprema ga za sljedeću vježbu.
- BORILAČKA VJEŠTINA POMAŽE U STJECANJU KOORDINACIJE
Namjerni, repetitivni pokreti u borilačkim vještinama kod djeteta razvijaju bolji osjećaj tijela u prostoru, što doista može biti od pomoći kod djece s motoričkim poteškoćama u razvoju. Isto tako, može pomoći u shvaćanju snage uma nad tijelom, što može biti od koristi kod djece s ADHD-om.
- BORILAČKA VJEŠTINA NUDI STRUKTURU I JASNA OČEKIVANJA U PONAŠANJU
Iskusni instruktor borilačke vještine će jasno odrediti pravila ponašanja i konstantno isticati njihovu važnost. Također će isticati nužnost dobrog ponašanja na tatamiju i van njega.
- BORILAČKA VJEŠTINA PREDSTAVLJA DOBAR I ZDRAVI ISPUŠNI VENTIL ZA VIŠAK ENERGIJE
Suprotno uvriježenom stavu, borilačke vještine ne potiču nasilno ponašanje. Dapače, instruktori uče da je borba zadnji izlaz u konfliktnim situacijama. Rad u kontroliranim uvjetima, uz kontrolirane udarce, predstavlja sigurnu zonu gdje djeca mogu kroz ispucavanje udaraca izbaciti frustraciju ili bijes, uz istodobno usvajanje vrlo bitnog elementa-samokontrole.
- OKOLINA JE POZITIVNA I AFIRMATIVNA
Poštovanje je ključna vrijednost u svim borilačkim vještinama. Učenici je iskazuju među sobom i prema instruktoru. Negativnost i negativna energija bilo kojeg oblika se općenito ne tolerira te se potiče učenike da se međusobno potiču i podržavaju.
- BAVLJENJE BORILAČKOM VJEŠTINOM PREDSTAVLJA NEŠTO ŠTO JE DRUGAČIJE OD DRUGIH (BORILAČKA VJEŠTINA JE “COOL”)
Često se ova djeca osjećaju socijalno izoliranom i neshvaćenom, ali većinom vršnjaci smatraju da je bavljenje borilačkom vještinom nešto što je vrlo “cool”, stoga bavljenje borilačkom vještinom često može biti ona socijalna spona koju ovu djecu bolje socijalno integrira u zajednici.
KAKO ODABRATI ŠKOLU BORILAČKIH VJEŠTINA KOJA JE DOBAR IZBOR ZA VAŠE DIJETE?
Pripazite na sljedeće bitne odrednice:
- ODABERITE ŠKOLU SA TRADICIONALNIM PRISTUPOM koja ima fokus na individualnom razvitku i razvoju
- DOGOVORITE OGLEDNI SAT kako bi instruktor mogao procijeniti karakteristike vašeg djeteta-procijenite kako da li su se instruktor i dijete “kliknuli”
- PRIPAZITE NA ODNOS INSTRUKTORA I BROJA DJECE idealno, škola bi morala imati minimalno 2 instruktora. Ukoliko je škola prebrojna po broju polaznika, mogli biste izgubiti na individualnom pristupu što je ovoj djeci od presudne važnosti
- ODABERITE ŠKOLU GDJE RADI INSTRUKTORI SA ISKUSTVOM RADA S DJECOM S POREMEĆAJIMA UČENJA I PAŽNJE
Iako je bitno imati instruktora koji zna potaknuti vaše dijete da pronađe vlastite limite i granice, također je bitno da instruktor zna biti velika podrška i da razumije vaše dijete, te da ima iskustvo u radu s ovakvom djecom. Budite sigurni da ste povjerili svoje dijete nekome tko je iskusan i razumije ovakvu djecu.
Add comment
Comments